INTERNATIONAL MASTERCLASSES

FOR PIANO &CELLO, RADOM 2012

RADOM 17 - 25.08.2012

Faculty:

We offer the masterclasses for piano and for cello. The aim of the masterclasses is to prepare and execute concert programmes, allowing participants to acquire the performance experience necessary to complete their professional profiles.

The teachers for cello classes are:

Jadwiga Ewald (O.S.M I i II Stopnia im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku)

Roberto Trainini (Italy-Denmark)

Arkadiusz Dobrowolski (Music Academy in Łódź)

The teachers for piano classes are:

IvoVarbanov (England)

Michał Drewnowski (Music Academy in Łódź)

Dates:

Friday August 17 to Saturday August 25

Venue and course structure:

All classes are held in O.Kolberg School of Music in Radom.

The Organiser, also provides the rooms for individual rehearsals during the course.

The final concerts of participants and teachers   are part of the course.

The classes are organised according to the individual requirements of participant.

The best students from each class will be invited by the Organiser to perform as soloists in future concerts organised by Polish Foundation for Promotion of Music Culture.

A pianist will be available to accompany cello players during the course.

Participants:

The masterclasses are open for piano and cello players of any age and nationality. In case of participants under 18 years old Organiser requires the presence of guardian and signatures under Disclaimer of liability and Parental permission in application form.

The participants are requested to bring the scores of the compositions of their own choice to practise during the course and perform in the final concerts.

Fee:

Participation fee: 600Euro

The price includes:

-Masterclasses for cello or piano from 17-25 August 2012-06-12

-accomodation * http://www.pod-rozami.com.pl/

-3 meals per day, except August 17 (lunch, diner) and August 25 (beakfast)

-5 invividual lessons with chosen teacher, performance in concert

-passive participation in all classes, seminars, concerts

* Important! The hotel is situated 13 km from the course venue. Organiser provides free transport from the hotel to the O.Kolberg Music School. All the needs and requirements concerning accomodation and food should be stated in the application form. During the course no changes will be accepted.

Enrolment:

Early registration is strongly suggested as course enrollment is limited. Registrations are processed in the order they are received.

Entry fee- 100 Euro should be paid until 20.07.2012. Entry fee is not refundable.

The deadline for full payment of the fee is 30.07.2012.

The amount should be payable to the following bank account (bank charges covered by a sender):

Polska Fundacja Promocji Kultury Muzycznej

Ul. Wrocławska 6a/16

Alior Bank Account No: PL 06 2490 0005 0000 4500 7872 3433

SWIFT CODE: ALBPPLPW

The payment receipt with the name of participant and title of payment must be sent to Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. on the 30.07.2012 the latest.

If you have further questions please, do not hesitate to contact us on:

Agnieszka Grabowska - +48 510 556 118

Arkadiusz Dobrowolski - + 48 606-786-843

Michał Drewnowski - +48 664 940 888

Click to download an application form

Click to download statute

Agnieszka Grabowska - Kierownik Biura Fundacji

tel. + 48 510 55 61 18

Arkadiusz Dobrowolski - prezes zarządu

tel. + 48 606-786-843

Michał Drewnowski - wiceprezes zarządu

tel. + 48 664 940 888

Leszek Kołodziejski - sekretarz

tel. +48 604 590 909

Agnieszka Grabowska - Kierownik Biura Fundacji

tel. + 48 510 55 61 18

Arkadiusz Dobrowolski - Prezes

Michał Drewnowski - Wiceprezes

Leszek Kołodziejski - Sekretarz

logo pim logonckrgb campanile

Zapraszamy do współpracy

plyta-xs

Z przyjemnością pragniemy poinformować, że w ramach projektu ,,Weinberg Piano Trio arcydzieła kompozytorów polskiej emigracji'' dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu ,,Muzyczny ślad" realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca udało nam się zrealizować  płytę z triami fortepianowymi Mieczysława Wajnberga (op. 24), Aleksandra Tansmana (nr 2) oraz Andrzeja Czajkowskiego (Trio notturno), nagraną dla CD Accord.

mkidn-sm

pfpkm-160